Romantische orgel- en pianomuziek

Grote Sint Laurenskerk

Op woensdagavond 9 juli geeft stadsorganist Pieter van Dijk het tweede concert van de internationale orgelserie in de Grote Kerk. Hij concerteert met pianist Gerard Soeters, met wie hij romantische muziek van Liszt en Reubke laat horen onder het thema ‘Het laatste oordeel in de muziek’. Dit programma past prachtig in de Grote Kerk, waar momenteel de plafondschildering van ‘Het laatste Oordeel’ wordt gerestaureerd. Daardoor is de schildering nu helaas aan het oog onttrokken. De aanvang van het concert is 20.15 uur.
Grote Kerk: Koorstraat 2, Alkmaar.

Het laatste oordeel in de muziek: Liszt en Reubke
In het midden van de negentiende eeuw vestigde de beroemde pianovirtuoos Franz Liszt zich in het Middenduitse stadje Weimar, waar hij vele volgelingen om zich heen verzamelde. Julius Reubke was één van hen. Deze getalenteerde leerling stierf helaas toen hij nog maar 24 jaar oud was. Desondanks heeft hij twee meesterwerken gecomponeerd, een orgel- en een pianosonate.

Het muzikaal uitbeelden van een tekst was een ontdekking van Liszt. Hij was de schepper van het ’symfonisch gedicht’ voor orkest. Reubke gebruikte de dramatische Psalm 94 als basis voor een orgelsonate. Dit groots opgezette werk is eigenlijk een symfonisch gedicht voor orgel geworden. Voor zijn pianosonate liet Reubke zich inspireren door de grote pianosonate van zijn leermeester Liszt. Van Franz Liszt klinken de Variaties over “Weinen, klagen, sorgen, zagen”, zowel in de orgel- als in de pianoversie. Niet alleen orgelliefhebbers, maar ook pianoliefhebbers komen deze avond dus aan hun trekken!

Pieter van Dijk
Pieter van Dijk is organist van de Grote Sint Laurenskerk in Alkmaar en stadsorganist van Alkmaar. Hij is docent aan de conservatoria van Amsterdam en Hamburg. Hij maakte verscheidene cd’s en publiceerde artikelen over Sweelinck, Bach en andere componisten. Van Dijk is regelmatig jurylid bij internationale orgelconcoursen en geeft concerten in Europa, de VS en Japan.
Alle gegevens onder voorbehoud van typefouten
Compleet FM.
Standaardsite gemaakt met website software van Ziber | Studio webdesign en zmo Kantoor 260